Príďte načerpať energiu do apidomčeka Včelí hotel blízko Banskej Štiavnice a zažite pokoj, aký zažívali naši predkovia včelári počas práce so včelami nevšedným spôsobom.

Včelí hotel nie je vo svete nič nové. Je to vlastne včelín, ktorý je upravený, na bezpečný pobyt ľudí v ňom. Včelín je tradičná stavba, nielen na Slovensku, ale aj v celej Európe, ktorá odjakživa patrila ku včeláreniu. Každý, kto chcel kedysi včeláriť, musel mať svoj vlastný včelín. Samostatne položené úle sú akýmsi výdobytkom modernej doby a dnes sa včelíny stavajú len sporadicky, hoci tradičné a pôvodné včelíny aj na našom území, boli práve takéto.

Stavali sa kvôli tomu, že kedysi boli úle slamené a neboli vhodné do rôznych poveternostných podmienok. Tieto včelíny boli rôzne, každý chcel, aby práve jeho včelín bol ten najkrajší včelín, a tak ich rozmanito zdobili a pri stavbe využívali rôzne tvary.

Aj my sme preto postavili atypický včelín, a to v tvare včelej bunky. V takejto bunke sa včela vyvíja od štádia vajíčka až po dospelosť, je to základný stavebný prvok v úli.

História apidomčekov

Práve pri práci vo včelínoch sa včelári už nepriamo vystavovali účinkom apiterapie. Všimli si, že pri rôznych zdravotných problémoch, hlavne s dýchacími cestami, sa ich zdravotný stav obvykle výrazne zlepšil. Zrejme sa tak stalo v dôsledku inhalácie úľového vzduchu, ktorý obsahuje zmes látok z nektáru, vosku, silíc, živíc, peľu, feromónov včiel a ďalších zdraviu prospešných prchavých látok.

Na základe týchto poznatkov začali vznikať tzv. apidomčeky. Tie sú dobre prispôsobené potrebám ozdravného pobytu laickej verejnosti a omnoho viac eliminujú riziko včelieho bodnutia ako je tomu v prípade využitia klasického včelínu. Apidomčeky sú vybavené úľmi – ležanmi, nad ktorými sú umiestnené lôžka, kam si môžu záujemcovia o apiterapiu či bežní ľudia, ,,nevčelári”, ľahnúť a relaxovať v prostredí s blahodárnymi účinkami bezpečne oddelení od včiel.

Apidomček je primárne konštruovaný pre potreby ozdravného pobytu a pohodlia klienta. Chov včely medonosnej tu hrá sekundárnu úlohu. Hlavný rozdiel medzi klasickým včelínom a apidomčekom je teda ten, že apidomčeky sú ,,včelotesné” a včela sa dnu nedostane, je teda oveľa bezpečnejší ako klasický včelín.

Spanie na úľoch je prastarý prírodný spôsob oddychu a relaxu, keď si starí včelári začali uvedomovať pozitívny vplyv na organizmus pri pobyte vo včelíne. Rozvoj prišiel po tom, ako začali upravovať na oddych svoje včelíny pre verejnosť a začal sa rozvíjať nový smer, tzv. apiterapia.

Čo je apiterapia?

V dnešnej dobe sa mnohí ľudia vracajú späť k prírodným produktom vo forme potravín a liečiv. Apiterapia je jednou z alternatívnych možností, ako si udržať kvalitu života a byť fit. Najlepšia je však vo forme skorej prevencie.

Väčšina ľudí si pod pojmom apiterapia predstaví len včelí jed (apitoxinoterapia), no medzi včelie produkty, ktoré priaznivo pôsobia na ľudské zdravie, patrí napríklad aj včelí med, propolisová tinktúra, včelí peľ, včelí vosk, trúdie mlieko, materská kašička, dýchanie úľového vzduchu a ležanie na úľoch v apidomčeku.

Odporúčaná doba pobytu v apidomčeku je minimálne 20 minút, vhodnejší je pobyt na 45 minút (jednorázovo), prípadne celá hodina relaxu nad úľmi. Jedna kompletná kúra pozostáva z minimálne 10 ležaní nad úľmi, ideálne 1 hodina ráno a 1 hodina večer. Ozdravný proces je vhodné doplniť užívaním ďalších včelích produktov.

Prečo je pobyt v apidomčeku Včelí hotel pre nás tak prospešný?

Pobyt v apidomčeku je forma apiterapie, kde ide najmä o dýchanie čistého včelieho vzduchu (apiresterapia), ktorý obsahuje množstvo éterických olejov (včelí vosk a propolis – naša obľúbená vôňa) a je vhodná pri dýchacích alebo psychických problémoch, pre lepší spánok a menšiu nervozitu. Úľová relaxácia ale nie je hlavná liečba, je metódou ozdravenia.

Zároveň si tu človek fyzicky oddýchne, zatiaľ čo pod ním pôsobia mikrovibrácie vyvolané pohybom včelích tiel. Ich šum príjemne uspáva a nebojte sa, úle sú zvnútra apidomčeka poriadne zabezpečené, aby sa včielky nedostali dnu. Špeciálne úle ,,ležany“ majú celozasieťované dno, a teda všetok vzduch z úľa napĺňa priestor apidomčeka. 

Nečakajte, že budete počuť bzukot včiel, tie totiž v úli nelietajú, a teda to nie je hlavným zmyslom pobytu v apidomčeku. Je to len doplnok k inhalácii včelieho vzduchu a k ležaniu v bezprostrednej blízkosti obrovských včelích hniezd.

Všeobecne, ak umožníme človeku pobyt v priamej blízkosti so včelami, zaznamenáme pozitívny vplyv, ľudia sa cítia viac oddýchnutí a zlepší sa im zdravie. Na aké ochorenia má ležanie v apidomčeku pozitívny vplyv, sa dočítate na našom blogu.

Včelín je z veľkej časti postavený z prírodných alebo recyklovaných materiálov – dreva, ktoré sú ošetrené špeciálnymi prírodnými ľanovými farbami Ottosson Färgmakeri zo Švédska. Konštrukcia, orientácia a presný šesťuholníkový tvar včelína, ktorý kopíruje tvar včelej bunky, vám zabezpečia príjemný oddych. Spoločnosť vám bude robiť 40 tisíc až 320 tisíc včiel, v závislosti od ročného obdobia. Strach, že sa nejaká dostane do včelína mať nemusíte, každý úľ má svoj letáč vyvedený von z včelína, ale pritom budete na dotyk od nich.

Pobyt sa neodporúča alergikom na včelie produkty alebo na včelie bodnutie, onkologickým pacientom, ľuďom trpiacim silnými infekčnými chorobami alebo tuberkulózou ani tehotným a dojčiacim ženám. Pred návštevou apidomčeka sa neodporúča použiť výrazné parfémy, ktoré by mohli podráždiť včely a vám ubrať z prírodnej vône, ktorou je apidomček prevoňaný.