Príďte načerpať energiu do apidomčeka Včelí hotel blízko Banskej Štiavnice. Zažite pokoj, aký zažívali naši predkovia včelári počas práce so včelami nevšedným spôsobom. Doprajte si čas pre seba.

V dnešnej dobe, kedy sa mnohí ľudia vracajú späť k prírodným produktom vo forme potravín a liečiv, je aj apiterapia jednou z alternatívnych možností, ako si udržať kvalitu života a byť čo najdlhšie fit. Aj tu platí, že najlepšie je myslieť na svoje zdravie dopredu. Skorá prevencia a pobyt vo Včelom hoteli je spojenie príjemného a užitočného. To všetko navyše v podobe jedinečného zážitku.

Náš apidomček je netypický, má tvar šesťuholníka. Postavili sme ho v tvare včelej bunky. Takáto bunka je základným stavebným prvkom v úli. Včela sa v nej vyvíja od štádia vajíčka až po dospelosť.

Čo je apiterapia?

Väčšina ľudí si pod pojmom apiterapia predstaví len včelí jed (apitoxinoterapia). Medzi včelie produkty, ktoré priaznivo pôsobia na ľudské zdravie, patrí napríklad aj včelí med, propolisová tinktúra, včelí peľ, včelí vosk, trúdie mlieko, materská kašička, dýchanie úľového vzduchu a ležanie na úľoch v apidomčeku. My ponúkame práve posledný druh apiterapie – relax vo Včelom hoteli.

Pobyt v apidomčeku je forma apiterapie, kde ide hlavne o dýchanie čistého včelieho vzduchu (apiresterapia). Ten obsahuje množstvo éterických olejov (včelí vosk a propolis – naša obľúbená vôňa!). Apiterapia je vhodná pri dýchacích alebo psychických problémoch, pre lepší spánok a menšiu nervozitu.

Odporúčaná doba pobytu v apidomčeku je 60 minút. Pobyty odporúčame absolvovať opakovane (k dispozícii máme aj zľavnenú permanentku). Jedna kompletná kúra pozostáva z minimálne 10 ležaní nad úľmi, ideálne 1 hodina ráno a 1 hodina večer.

Toto je zároveň dôvod, prečo neponúkame noc v apidomčeku – nie je to totiž druh ubytovania. Ozdravný proces je vhodné doplniť užívaním ďalších včelích produktov.

Pobyt sa neodporúča alergikom na včelie produkty alebo na včelie bodnutie, onkologickým pacientom, ľuďom trpiacim silnými infekčnými chorobami alebo tuberkulózou ani tehotným a dojčiacim ženám. Pred návštevou apidomčeka sa neodporúča použiť výrazné parfémy, ktoré by mohli podráždiť včely a vám ubrať z prírodnej vône, ktorou je apidomček prevoňaný.

Prečo je oddych v apidomčeku Včelí hotel pre nás tak prospešný?

Ak človeku umožníme pobyt v priamej blízkosti včiel, zaznamenáme pozitívny vplyv. Ľudia sa cítia viac oddýchnutí a zlepší sa im zdravie.

Konštrukcia, orientácia a presný šesťuholníkový tvar včelína, ktorý kopíruje tvar včelej bunky, vám zabezpečia príjemný oddych. Spoločnosť vám bude robiť 40 tisíc až 320 tisíc včiel, v závislosti od ročného obdobia. Strach, že sa nejaká dostane do včelína (pokiaľ si nenecháte otvorené dvere), mať nemusíte. Každý úľ má svoj letáč vyvedený von z včelína, ale pritom budete na dotyk od nich.

Človek si tu fyzicky oddýchne, zatiaľ čo pod ním pôsobia mikrovibrácie vyvolané pohybom včelích tiel. Ich šum príjemne uspáva a nebojte sa, úle sú zvnútra apidomčeka poriadne zabezpečené, aby sa včielky nedostali dnu. Špeciálne úle ,,ležany“ majú celozasieťované dno, a teda všetok vzduch z úľa napĺňa priestor apidomčeka. 

Nečakajte, že budete počuť bzukot včiel. Tie totiž v úli nelietajú. Zvuk nie je hlavným zmyslom pobytu v apidomčeku. Je to len doplnok k primárnej inhalácii včelieho vzduchu a ležaniu v bezprostrednej blízkosti obrovských včelích hniezd.

História apidomčekov

Apidomček nie je vo svete nič nové. Je to včelín, ktorý je upravený na bezpečný pobyt ľudí v ňom. Včelín je tradičná stavba, nielen na Slovensku, ale aj v celej Európe, ktorá odjakživa patrila ku včeláreniu. Každý, kto chcel kedysi včeláriť, musel mať svoj vlastný včelín. Samostatne položené úle sú akýmsi výdobytkom modernej doby a dnes sa včelíny stavajú len sporadicky. Tradičné a pôvodné včelíny aj na našom území, boli práve takéto.

Stavali sa kvôli tomu, že kedysi boli úle slamené a neboli vhodné do rôznych poveternostných podmienok. Tieto včelíny boli rôzne, každý chcel, aby práve jeho včelín bol ten najkrajší. Preto ich rozmanito zdobili a pri stavbe využívali rôzne tvary.

Práve pri práci vo včelínoch sa včelári už nepriamo vystavovali účinkom apiterapie. Všimli si, že pri rôznych zdravotných problémoch, hlavne s dýchacími cestami, sa ich zdravotný stav obvykle výrazne zlepšil. Zrejme sa tak stalo v dôsledku inhalácie úľového vzduchu. Ten obsahuje zmes látok z nektáru, vosku, silíc, živíc, peľu, feromónov včiel a ďalších zdraviu prospešných prchavých látok.

Na základe týchto poznatkov začali vznikať tzv. apidomčeky. Tie sú dobre prispôsobené potrebám ozdravného pobytu laickej verejnosti. Omnoho lepšie eliminujú riziko včelieho bodnutia ako je tomu v prípade využitia klasického včelína. Apidomčeky sú vybavené úľmi – ležanmi, nad ktorými sú umiestnené lôžka. Sem si môžu záujemcovia o apiterapiu či bežní ľudia, ,,nevčelári”, ľahnúť a relaxovať v prostredí s blahodárnymi účinkami bezpečne oddelení od včiel.

Apidomček je primárne konštruovaný pre potreby ozdravného pobytu a pohodlia klienta. Chov včely medonosnej tu hrá sekundárnu úlohu. Hlavný rozdiel medzi klasickým včelínom a apidomčekom je ten, že apidomčeky sú ,,včelotesné”. Včela sa dnu nedostane. Tým pádom je oveľa bezpečnejší ako klasický včelín.

Spanie na úľoch je prastarý prírodný spôsob oddychu a relaxu. Starí včelári si začali uvedomovať pozitívny vplyv na organizmus pri pobyte vo včelíne. Rozvoj prišiel po tom, ako začali upravovať na oddych svoje včelíny pre verejnosť. Začal sa rozvíjať nový smer – apiterapia.

Apidomček Včelí hotel je z veľkej časti postavený z prírodných alebo recyklovaných materiálov. Drevo je ošetrené špeciálnymi prírodnými ľanovými farbami Ottosson Färgmakeri zo Švédska.